معرفی

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور نروژ در رشته‌های انگلیسی زبان رایگان است. شما به عنوان دانشجوی خارجی، برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می توانید در یکی از دانشگاه ها، کالج ها و یا موسسات آموزشی کشور نروژ تحصیل کنید. در اینجا شما میتوانید رشته ها و دانشگاه ها را مشاهده کنید. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجویان موظف به پرداخت ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کرون به عنوان هزینه ی هر ترم هستند. برای تحصیل در این مقطع (کارشناسی ارشد) باید اصل مدرک کارشناسی را در اختیار داشته باشید. برای دریافت پذیرش بعضی از دانشگاه ها با مدرک موقت می‌توان اقدام کرد ولی برای پذیرش نهایی ارایه مدرک لازم است.

خواندن ارشد در نروژ یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای دانشجویان خارجی است که به دنبال یک برنامه تحصیلی با کیفیت و بین‌المللی هستند. نروژ یک کشور پویا با سابقه طولانی در آموزش عالی است و بسیاری از دانشگاه‌های آن شناخته شده در سراسر جهان هستند.

برای شروع، باید بگوییم که هر ساله بیش از 1500 برنامه تحصیلی در دانشگاه‌های نروژ برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌شود. دانشگاه‌های نروژ به دانشجویان بین‌المللی اجازه می‌دهند تا از برنامه‌های تحصیلی مختلفی استفاده کنند، از جمله برنامه‌های کارشناسی، ارشد و دکترا.

دانشگاه‌های نروژ برای تحصیل در دوره‌های ارشد، یکی از شرایط زبان انگلیسی مسلط بودن است. برای این منظور، دانشجویان باید بتوانند به صورت قابل قبولی در آزمون زبان انگلیسی تافل یا آیلتس عملکرد داشته باشند. علاوه بر این، دانشجویان باید مدارک و اطلاعات دیگری نیز ارائه دهند، از جمله رزومه، نامه‌ای از استاد یا کارفرما و مدارک تحصیلی.

در دانشگاه‌های نروژ، برنامه‌های تحصیلی ارشد برای دانشجویان بین‌المللی در یکی از دو گروه زیر قرار می‌گیرند: برنامه‌های زبان انگلیسی و برنامه‌های نروژی. برنامه‌های زبان انگلیسی معمولاً شامل رشته‌های مختلف علوم پایه

پیش از معرفی دانشگاه‌های مختلف در نروژ، باید گفت که دانشگاه‌های این کشور به دلیل کیفیت بالای آموزشی، تحقیقاتی و فرهنگی خود، جزو دانشگاه‌های برتر جهان هستند. همچنین، نروژ با وجود جمعیت کمی که دارد، بیش از 10 دانشگاه برتر با بیش از 40 هزار دانشجو دارد که می‌توان به عنوان یک کشور کوچک، به یکی از قدرتمندترین کشورهای جهان در زمینه آموزش و پژوهش تبدیل شده است.

حال به معرفی برخی از دانشگاه‌های برتر نروژ می‌پردازیم:

دانشگاه اسلو (University of Oslo):

دانشگاه اسلو، بزرگترین و قدیمی‌ترین دانشگاه نروژ است که در سال ۱۸۱۱ تاسیس شده است. این دانشگاه بیش از ۲۷ هزار دانشجو دارد و به رشته‌های مختلفی از جمله رشته‌های انسانی، علوم اجتماعی، پزشکی، دندان‌پزشکی، ریاضیات و علوم طبیعی و مهندسی پرداخته است.

دانشگاه تروندهایم (Trondheim):

دانشگاه تروندهایم، دومین بزرگترین دانشگاه نروژ است که در سال ۱۹۶۰ تأسیس شد. این دانشگاه به بیش از ۳۰ هزار دانشجو در برنامه‌های تحصیلی مختلف شامل علوم پایه، فناوری، مهندسی، بهداشت و پزشکی، علوم انسانی، علوم اجتماعی و حقوق و کارآفرینی می‌پردازد.

دانشگاه برگن (University of Bergen):

دانشگاه برگن در سال ۱۹۴۶ تأسیس شده است و بیش از ۱۷

کارشناسی ارشد و آزمون‌های مرتبط

در تمامی دانشگاه های نروژ، آزمون آیلتس و تافل پذیرفته می‌شود. در مورد آزمون PTE Home Edition، الزامات دانشگاه ها متفاوت است و داوطلب موظف به بررسی شرایط هر کدام از دانشگاه های مد نظر است.

آزمون دولینگو

دانشگاه های نروژ متاسفانه آزمون دولینگو را قبول ندارند و سیاست های بعدی در این زمینه نامشخص است.

مهلت اقدام (Deadline) برای دریافت پذیرش

اقدام برای دریافت پذیرش مقطع کارشناسی ارشد فقط یک‌ بار در سال مجاز است. مهلت درخواست پذیرش عموما از تاریخ اول اکتبر تا اول دسامبر است. این فرصت در برخی از دانشگاه ها تا ۱۵ فوریه نیز ادامه می یابد. در مقطع کارشناسی ارشد امکان دریافت پذیرش مشروط (Conditional) وجود ندارد. ارائه مدرک زبان الزامی است. برخی از دانشگاه ها تا یک یا دو هفته بعد از اتمام موعد ارسال درخواست ها نیز مدرک زبان را می‌پذیرند.

در وبسایت UDI.NO، فهرست این دانشگاه ها و کالج ها موجود است.

یکی از مدارک مورد نیاز، تمکن مالی است. برای ارائه این مدرک، نیازی به نگه داری مبلغ مورد نظر سفارت، برای مدت طولانی در حساب بانکی وجود ندارد . بعد از دریافت گردش حساب نیز می توانید از حساب خود برداشت کنید.

برای درخواست پذیرش ارائه رزومه (CV) و انگیزه نامه (Motivation Letter) الزامی بوده و  ارائه معرفی نامه (Recommendation Letter) برای برخی دانشگاه ها اجباری و برای برخی دیگر اختیاری است.

برای دریافت پذیرش مقطع کارشناسی ارشد شرط مقاله و معدل وجود ندارد. دانشگاه های نروژ هزینه ای برای ثبت درخواست (Application Fee) دریافت نمی کنند.

تحصیل در دانشگاه های دولتی، آزاد و یا پیام نور در مقاطع پیشین، تأثیری در گرفتن پذیرش ندارد.

 در مقطع کارشناسی ارشد ویزای همراه همزمان با دانشجو صادر می‌شود. وضعیت تاهل و داشتن فرزند، تأثیری در روند پذیرش ندارد.

در ادامه لیست تعدادی از دانشگاه های مطرح نروژ را  مشاهده می کنید.

با کلیک بر روی نام هر دانشگاه می توانید وبسایت دانشگاه را مشاهده کنید.

Norwegian University of Science and Technology (NTNU)

University of Oslo

Oslo Metropolitan University (Oslomet)

University of Bergen

University of Stavanger

Norwegian University of Life Sciences (NMBU)

(دانشگاه خصوصی) BI Norwegian Business School 

University of Adger

University of Tromso

University of South-Eastern Norway (USN)

Norwegian School of Economics (NHH)