خواندن دکترا در نروژ یکی از بهترین و پرافتخارترین مسیرهای تحصیلی در جهان است. با یک سیستم آموزشی بسیار پیشرفته، دانشگاه‌های نروژ برای دانشجویان دکترا فرصت‌های بی‌نظیری در تحقیقات و توسعه ارائه می‌دهند. این فرصت‌ها، به دانشجویان این اجازه را می‌دهد تا در زمینه‌های مختلف علمی و تحقیقاتی تخصصی شوند و به ارتقای دانش خود بپردازند. در اینجا به بررسی مزایا و راهنمای خواندن دکترا در نروژ می‌پردازیم.

سیستم آموزشی نروژ:

سیستم آموزشی نروژ، برای تحصیلات پژوهشی بسیار شناخته شده است. دانشگاه‌های نروژ به دانشجویان دکترا فرصت می‌دهند تا در یک محیط تحقیقاتی پویا و به‌روز، با کمک استادانی با تجربه، تخصصی و متخصص، به تحقیقات پیشرفته‌ای بپردازند.

زبان انگلیسی:

زبان اصلی تدریس در دانشگاه‌های نروژ، انگلیسی است. این به دانشجویان خارجی اجازه می‌دهد تا به راحتی با استفاده از مهارت‌های زبان انگلیسی خود در محیط آموزشی تعامل داشته باشند.

دانشجویان بین‌المللی:

در دانشگاه‌های نروژ، حدود 15 درصد از دانشجویان از کشورهای دیگر هستند. این امر به دانشجویان خارجی اجازه می‌دهد تا با دانشجویان دیگری با مشخصات فرهنگی و زبانی متفاوت آشنا شوند و با محیطی بین‌المللی مواجه شو

تحصیل در مقطع دکتری در کشور نروژ به زبان انگلیسی و رایگان می باشد.

 • اگر دارای مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری در ایران یا در کشور محل زندگی خود هستید، میتوانید برای ادامه تحصیل در دانشگاه های نروژ در مقطع دکتری اقدام کنید.
 • دکتری در کشور نروژ شغل محسوب میشود و نوع ویزایی که بعد گرفتن پوزیشن دکتری به شما تعلق میگیرد، ویزای کاری خواهد بود.

گرفتن پوزیشن دکتری در کشور نروژ، دارای مزایای بسیاری است. از جمله:

 • شما نه تنها شهریه ای برای تحصیل در مقطع دکتری پرداخت نخواهید کرد، بلکه شما کارمند موقت دانشگاه محسوب خواهید شد و در دوران تحصیل خود در مقطع دکتری، حقوق دریافت خواهید کرد. دریافت پوزیشن دکتری مصادف با گرفتن فاند برای تحصیل دکتری در کشور نروژ است. و نیازی برای گرفتن فاند در کشور نروژ نمی باشد.
 • برخورداری از از خدمات رایگان بیمه
 • امکان اقدام ویزای همسر و فرزندان بصورت همزمان
 • امکان دریافت اقامت نروژ با تحصیل دکتری در نروژ
 • و نکته طلایی و حایز اهمیت گرفتن پوزیشن دکتری این است که شما بعد از اتمام دکتری خود میتوانید برای گرفتن اقامت دایم کشور نروژ اقدام کنید. این بدان معنا است که شما در طول 3 یا 4 سال (بعضی پوزیشنها 3 ساله و بعضی دیگر 4 ساله هستند) و پرداخت مالیات به کشور نروژ، میتوانید برای دریافت اقامت دایمی نروژ اقدام نمایید.

زمان اقدام

برای اقدام کردن جهت پذیریش یا دریافت پوزیشن دکتری در کشور نروژ، معمولا زمان مشخصی برای اقدام کردن وجود ندارد. شما با پیدا کردن پوزیشن های دکتری در وبسایت Jobbnorge.no میتوانید تمام پوزیشن های دکتری که در کشور نروژ اعلام خواهد شد، اقدام کنید. پایین صفحه زیر نوشته : بیشنر موقعیت های تحقیقایت . پژوهشی در نوروژ در سایت ........ آگهی میشود.

نکته بسیار مهم این است که برعکس خیلی از کشورها، نیازی نیست که شما با استاد مرتبط یا سوپر وایزر آن پوزیشن ارتباط برقرار کنید. ایمیل زدن به استاتید و ارتباط با آنها در خیلی از موارد تاثیر منفی هم دارد. این نکته ار مدنظر داشته باشید که رقابت برای گرفتن این پوزیشن ها بسیار بالا است.

همانطور که در بالا ذکر شد، پوزیشن ها 3 ساله و 4 ساله هستند. در پوزیشن های 3 ساله، شما نیازی به تدریس ندارید ولی در پوزیشن های 4 ساله، شما موظف هستید که یک درسی را تدریس داشته باشید که به طور توافقی با دپارتمان مربوطه است.

تحصیل رایگان و دریافت حقوق

دانشجوی دوره دکتری یا پژوهشگر، بصورت کارمند موقت در دانشگاه با حقوق مشخص ماهیانه استخدام می شود. در واقع شما به عنوان یک محقق یا یک دانشجوی دوره دکتری در طول مدت تحصیل در نروژ بر روی پروژه ای کار میکنید که از سوی دولت یا شرکت سرمایه گذار مشخص، پشتیبانی می شود.

 حقوق سالیانه ناخالص (پیش از کسر مالیات) یک دانشجوی دوره دکترا یا یک محقق در نروژ بطور متوسط بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزارکرون نروژ است که به خوبی کفاف یک زندگی متاهلی همراه با فرزند را در نروژ خواهد داد. برای دانشگاهها، این میزان حقوق بر اساس قوانین مشخص دولتی و طبق پروتکل قانونی کاملا شفافی تعیین می شود و میزان آن بسته به ماهیت هر پروژه تحقیقاتی خاص می تواند متفاوت باشد. بر اساس قوانین اداره مهاجرت نروژ، دانشجوی دوره دکترا یا محقق دانشگاهی در نروژ می تواند پس از دریافت پذیرش رسمی از دانشگاه یا شرکت حامی پروژه تحقیقاتی،اقدامات لازم جهت دریافت اقامت همسر و فرزندان خود را نیز انجام دهد.

 • دانشجوی دوره دکتری یا محقق دانشگاهی در نروژ می تواند پس از دریافت پذیرش رسمی از دانشگاه، همزمان برای ویزای همسر و فرزندان خود اقدام کند.

مدارک مورد نیاز جهت اقدام

 • دارا بودن مدرک کارشناسی ارشد (قابل ذکر است که در کشور نروژ دکتری مستقیم از مقطع کارشناسی وجود ندارد)
 • ترجمه تمام مدارک تحصیلی
 • اصل تمام مدارک تحصیلی
 • رزومه
 • انگیزه نامه (sop)
 • مدرک زبان (عموما آیلتس یا تافل)
 • مقالات در نشریات بین المللی و معتبر